Co to jest inhalator?

Co to jest inhalator ??
inhalator to urządzenie medyczne, które dostarcza lek drogą wziewną przez płuca. Stosowany jest najczęściej w astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc oraz grypie. Inhalatory dzieli się na dwie grupy MDI oraz DPI.
Inhalatory z grupy MDI, to urządzenia, które posiadają zbiorniczek ciśnieniowy i podają odmierzoną ilość leku w postaci roztworu.

Korzystanie z takiego inhalatora polega na wykonaniu następujących czynności:

 • Pełny wydech
 • Umieszczenie ustnika w ustach
 • Naciśnięcie urządzenia wraz ze spokojnym, głębokim wdechem
 • Zatrzymanie oddechu na ok. 10 sekund

Ponieważ anatomia układu oddechowego dyskryminuje dostarczanie substancji (jakichkolwiek), których średnica przekracza 5 µm (mikrometrów, czyli mikronów), wykonywanie inhalacji z wykorzystaniem partykuł większych, niż w/w jest wskazane wyłącznie wtedy, gdy chcemy dotrzeć do jamy nosa, krtani czy tchawicy. Dotarcie do jam zatok obocznych nosa, drzewa oskrzelowego czy pęcherzyków płucnych jest możliwe tylko przy zachowaniu bardzo drobnych wielkości molekuł. Inhalator jest urządzeniem, który umożliwia wykonywanie tego rodzaju zabiegu.

Jakie to ma znaczenie praktyczne?
Dostępne na rynku inhalatory nie zawsze umożliwiają wytworzenie odpowiedniego nośnika dla substancji leczniczych. Podobnie sprawa ma się z tzw. „inhalacjami” gorącą parą wodną. Stosowane przez nasze babki i prababki metody inhalacji olejkami eterycznymi na gorącą wodę mają w świetle badań współczesnych niewielkie znaczenie terapeutyczne. Olejki, jako część hydrofobowa mieszanki inhalacyjnej, szybko gromadzą się na powierzchni cieczy i szybko zostają wprowadzone do otaczającej atmosfery w postaci wielkich partykuł, nie penetrując drzewa oskrzelowego.

Tworzenie roztworu na bazie alkoholu etylowego nie rozwiązuje problemu, choć tworzy się emulsja wodna, w której olejki eteryczne ulegają dyspersji (rozproszeniu). Wdychanie roztworu alkoholu nie jest poza tym bezpieczne z oczywistych względów a u dzieci jest przeciwwskazane. U osób, które mają schorzenia układu oddechowego, może być to przeciwwskazanie bezwzględne.
Poprzez inhalację (lub nebulizację) rozumiemy każdy proces dostarczania substancji (leczniczych) do drzewa oskrzelowego i pęcherzyków płucnych w formie par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Zwykle dostarczamy w ten sposób leki, które działają rozkurczowo na drzewo oskrzelowe, ułatwiają wykrztuszanie wydzieliny, działają przeciwzapalnie a także antybiotyki.

Inhalacje są niezastąpioną metodą uzupełniającą terapię takich schorzeń, jak:

 • Astma oskrzelowa,
 • Mukowiscydoza,
 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli,
 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • Rozedma płuc,
 • Zapalenie płuc,
 • Nadciśnienie tętnicze płuc,
 • W alergiach,
 • W astmie,
 • W zapaleniu płuc, zatok i oskrzeli,
 • W chorobach krtani,
 • Inne

Przeciwskazania do stosowania inhalacji:

 • nowotwory
 • ostre stany zapalne górnych dróg oddechowych z towarzyszącą podwyższoną temperaturą
 • gruźlica
 • krwotoki z dróg oddechowych
 • ropne zapalenia migdałków lub zatok
 • niewydolność krążeniowa
 • niewydolność oddechowa

Co to jest inhalator tłokowy?

Inhalatory tłokowe, czyli kompresowe, także „uruchamia” się wdechem, co oznacza, że nie trzeba koordynować wdechu z naciśnięciem inhalatora. Można modyfikować dawkę leku. Tego typu inhalatory są dość duże i mniej poręczne niż inhalatory ultradźwiękowe. Inhalatory pneumatyczne są stosowane najczęściej w przypadku astmy, natomiast inhalatory ultradźwiękowe są wybierane częściej dla osób z ciężkimi chorobami dróg oddechowych. Ciężkie choroby układu oddechowego wymagają inhalatorów ze sprężarką minimum 2 bary. Sprawdzą się także inhalatory ultradźwiękowe.

Co to jest nebulizacja ??

Nebulizacja jest rodzajem terapii inhalacyjnej, której celem jest bezpośrednie dostarczenie aerozolu do podrażnionych lub zmienionych chorobowo dróg układu oddechowego. Zalecana jest zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu chorób układu oddechowego. Pojęcia inhalacja i nebulizacja często stosowane są wymiennie, podobnie jak inhalator i nebulizator. Brak usystematyzowanej nomenklatury utrudnia poszukiwanie potrzebnych informacji z zakresu aerozoloterapii w internecie czy literaturze. Inhalacja jest pojęciem o szerszym znaczeniu niż nebulizacja. Wdychanie pary z naczynia z wrzącą wodą, inhalacje mające na celu aromaterapię, korzystanie z inhalatorów proszkowych czy ciśnieniowych należą do inhalacji, ale nie nebulizacji. Do wykonania zabiegu nebulizacji niezbędny jest nebulizator czyli pojemnik na lek, w którym następuje przekształcenie leku znajdującego się w fazie ciekłej w mgiełkę.

Czym jest MMAD?

MMAD to jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących inhalator. Oznacza średnią aerodynamiczną wielkość cząstek tworzących mgłę i wyrażaną w mikronach. Wielkość cząstek tworzonych w procesie nebulizacji określa miejsce, gdzie będą one najlepiej osiadały, czyli gdzie będą w największym stopniu wchłaniane. Pokazuje to poniższa tabelka.

MMAD

Miejsce aplikowania substancji czynnej

8-10 µm Nos i gardło
5-8 µm Tchawica i duże oskrzela
2-5 µm Oskrzela i oskrzeliki
0,5-3 µm Pęcherzyki płucne

Typowe inhalatory domowe są przeznaczone do aplikowania leków w oskrzelach i oskrzelikach, co oznacza, że powinny mieć MMAD w zakresie od 2 do 5 mikronów. Cząsteczki poniżej 0,5-1µm nie są wchłaniane i pozostając zawieszone w powietrzu, są wydychane.

Insanix Medical Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kielcach, ul. Karczówkowska 6, 25-019 Kielce .Spółka wpisana
do Rejestru Przedsiębiorców pod nr KRS 0000424745 przez Sąd Rejonowy w Kielcach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
NIP 9591948728, REGON 260616248. Wysokość kapitału zakładowego: 240.000,00 zł